biuro@pokonajdlugi.pl 533 118 721
upadłość konsumencka, upadłość osoby fizycznej, upadłość konsumencka w Anglii, upadłość konsumencka w UK, upadłość firmy jednoosobowej, upadłość transgraniczna

upadłość konsumencka, upadłość osoby fizycznej, upadłość konsumencka w Anglii, upadłość konsumencka w UK, upadłość firmy jednoosobowej, upadłość transgraniczna

COMI to miejsce, gdzie dłużnik posiada centrum swoich interesów życiowych. Oznacza to że w stały sposób jest powiązany z osobami trzecimi (instytucjami, bankami, gdzie pobiera zasiłki itp).
Mówiąc konkretniej jest to miejsce, gdzie dłużnik pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli dłużnik nie pracuje ani nie prowadzi działalności gospodarczej to ma tu zastosowanie fakt, że COMI może być uznane jako miejsce, gdzie dłużnik mieszka na stałe.

Jeżeli dłużnik mieszka w jednym kraju ale prowadzi działalność zarobkową (w szerokim tego słowa znaczeniu) w innym kraju, to COMI znajduje się w kraju prowadzenia działalności (nie zamieszkania).

Jeżeli dłużnik pracuje w jednym kraju (ale nie prowadzi w nim działalności gospodarczej) na zasadzie umowy o pracę, to COMI znajduje się w kraju, gdzie dłużnik w sposób stały płaci rachunki, posiada konta bankowe, odprowadza podatki itp.
COMI jest określane na dzień złożenia wniosku o bankructwo i nie ma znaczenia w sensie historycznym, gdzie przebywał dłużnik przed data złożenia wniosku. W związku z tym nie ma znaczenia, gdzie znajdują się wierzyciele i gdzie powstało zadłużenie.

W Polsce bankructwo osobiste zostało wprowadzone w życie 31 marca 2009r. Nosi nazwę: Upadłość Konsumencka niestety w Polsce stała się niewypałem i niewiele wniosków przez polskie sądy zostało zaakceptowane do przeprowadzenia całego procesu. Wraz z 1 stycznia 2015 roku weszły nowe przepisy które mają ułatwić przeprowadzenie procesu upadłości, aczkolwiek w dalszym ciągu poprzez silne lobby wierzycieli może stać się ona niedostępna dla większości dłużników poprzez uznanie przez sąd iż tarapaty finansowe są spowodowane rażącym niedbalstwem (np. wzięciem kredytu konsolidacyjnego) oraz wydłużonym okresem restrykcji (ok. 5 lat)

Dlatego jeśli przygniatają Cię zobowiązania i szukasz skutecznej pomocy w oddłużeniu, zgłoś się do nas, a my za pomocą naszych narzędzi prawnych pomożemy Ci przenieść Twoje COMI do Wielkiej Brytanii, złożyć wniosek w sądzie brytyjskim o upadłość oraz świadczyć pomoc prawną przez cały okres restrykcji prawnych.